Przejdź do treści
Strona główna » Przygotowanie do druku

Przygotowanie do druku

Odpowiednie przygotowanie do druku umożliwi uzyskanie wysokiej jakości wydruku, zgodnego z oczekiwaniami klienta.
Jeśli klient nie posiada odpowiedniej wiedzy i niezbędnego programowania, nasi graficy (za dodatkową opłatą) stworzą projekt graficzny, zgodny z wymogami klienta i technicznymi.
Chętnie podejmujemy się wydruku projektu stworzonego przez klienta samodzielnie, nie będzie to wymagało dodatkowych opłat, jeśli plik będzie zgodny z wymogami drukarskimi.

Poniżej znajdą Państwo podstawowe wytyczne, które pomogą przygotować samodzielnie projekt, który nie będzie wymagał poprawek naszych grafików.


Jak przygotować plik do druku

Akceptowane Rodzaje Plików

PDF (rekomendowany) – Rekomendowany format plików to PDF. Jeśli praca zawiera 2 lub więcej stron należy je umieścić wg kolejności w jednym pliku PDF. Pozostałe typy przyjmowanych plików: PSD, TIFF, CDR, JPG

Rozdzielczość: W druku offsetowym rekomendowana rozdzielczość to 300DPI. W przypadku wydruków wielkoformatowych np. Plakaty lub banery, rozdzielczość może być nieco niższa jednak nie powinna być niższa niż 200DPI.

Przestrzeń barwna


Wymaganą kolorystyką jest CMYK.
Dużym błędem jest rozpoczynanie pracy z projektem w kolorach RGB, nie jest to profil kolorystyczny używany w druku offsetowym. W przypadku projektowania w przestrzeni barwnej RGB kolorystyka w finalnym druku będzie znacząco odbiegać od tego co widzimy na ekranie.
Przy imporcie plików graficznych np w Corelu należy też pamiętać aby wszystkie zagnieżdżone grafiki były także w profilu kolorystycznym CMYK.

Jeśli Państwa projekt uwzględnia intensywne czarne tło, prosimy o zastosowanie składowej C: 30%, M: 30%, Y: 30%, K: 100%
Jeśli tekst ma być czarny to tekst powinien mieć składową C: 30%, M: 30%, Y: 30%, K: 100%

Warto wiedzieć że kolory projektu wyświetlane na nie skalibrowanym monitorze mogą nieznacznie różnić się od rzeczywistych kolorów w druku. Wynika to z ustawień używanego monitora – zależny od producenta i indywidualnych ustawień a także z samej technologii druku, ustawień drukarek oraz sposobu zachowywania się pigmentu na materiale.
Dobrym pomysłem jest zlecenie próbnego wydruku przed finalnym drukiem.

Układ

format netto arkusza określa rozmiar docelowy wydruku, np. dla wizytówek jest to 50mm x 90mm, dla papieru firmowego 210mm x 297mm, dla wydruku A2 420mm x 594mm, itd.
format brutto arkusza to format docelowy, powiększony o „spady” (obowiązkowe przy cięciu do żądanego wymiaru).
Na format brutto składa się: format netto i dołączone spady oraz ewentualne znaczniki cięcia, pasery drukarskie, skala densytometryczna.

Spad i linie cięcia

Rozpoczynając pracę nad projektem należy pamiętać o zadbaniu o odpowiednie rozmieszczenie obiektów względem lini cięcia.
Wypuszczenie obiektów poza linię cięcia (na spad) daje gwarancję, że na wydruku, po przycięciu arkuszy, elementy grafiki które mają przylegać do samej krawędzi kartki faktycznie będą dochodziły do krawędzi strony (nie pojawi się np biała linia niezadrukowanego obszaru pomiędzy grafiką a krawędzią).
W przypadku, gdy w dokumencie występuje grafika, która kończy się równo z krawędzią wydruku, należy bezwzględnie wysunąć ją na spad (musi wychodzić na 3 mm od miejsca cięcia). Następnie należy tak ustawić grafikę, by kończyła się z krawędzią spadu (formatem brutto) a nie krawędzią cięcia (formatu netto)

Wszystkie elementy tekstowe i graficzne, które nie stanowią tła, które nie mają zostać ucięte należy umieścić w odległości minimum 3 mm od linii cięcia. Przykład: wizytówka : Finalny wymiar 90x50mm (netto) , wymiar ze spadem 94×54 mm (brutto)Teksty

Teksty oraz ważne grafiki, zdjęcia, logotypy oraz wszelkie elementy, które nie stanowią tła projektu należy umieszczać w odległości przynajmniej 3mm od krawędzi rozmiaru finalnego (netto) pracy.
Podczas wydruku papier może się lekko obsunąć – gdy teksty na projekcie, znajdują się zbyt blisko linii cięcia może to nieestetycznie wyglądać, w skrajnych przypadkach nawet ulec przycięciu.
Jeśli tekst ma być czarny to tekst powinien mieć składową C: 30%, M: 30%, Y: 30%, K: 100%
Minimalny rozmiar tekstu to 5pkt. Poniżej tej wartości szczególnie przy tekstach złożonych z CMYK może występować efekt braku pasowania poszczególnych kolorów. Co to znaczy? Poszczególne kolory CMYK podczas druku nie nakładają idealnie równo przez co może występować tzw „świecenie” co w praktyce oznacza efekt rozmycia (braku ostrości).

Poniżej udostępniamy także makiety które pomogą Państwu w projektowaniu.
Pobierz makietę

Wizytówka format pdf
Ulotka A4 składana na 3 (do DL) format pdf
Ulotka A4 składana na 2 (do A5) format pdf

Makieta ma charakter pomocniczy. Jeśli projekt jest przygotowywany na makiecie, prosimy pamiętać by przed finalnym eksportem projektu, wszystkie elementy makiety usunąć. Prosimy nie eksportować elementów makiety razem z projektem.

Jeśli nie znaleźli Państwo interesującej makiety prosimy o kontakt.