Akceptowane Rodzaje Plików
PDF (rekomendowany) – Rekomendowany format plików to PDF. Jeśli praca zawiera 2 lub więcej stron należy je umieścić wg kolejności w jednym pliku PDF. Pozostałe typy przyjmowanych plików: PSD, TIFF, CDR, JPGRozdzielczość: W druku offsetowym rekomendowana rozdzielczość to 300DPI. W przypadku wydruków wielkoformatowych np. Plakaty lub banery, rozdzielczość może być nieco niższa jednak nie powinna być niższa niż 200DPI.
Przestrzeń barwna
Wymaganą kolorystyką jest CMYK, przy takim ustawieniu uzyskujemy na ekranie symulację kolorów które uzyskamy po wydruku.
Dużym błędem jest rozpoczynanie pracy z projektem w kolorach RGB, nie jest to profil kolorystyczny używany w druku offsetowym. W przypadku projektowania w przestrzeni barwnej RGB kolorystyka w finalnym druku będzie znacząco odbiegać od tego co widzimy na ekranie.
Przy imporcie plików graficznych np w Corelu należy też pamiętać aby importowane grafiki były w profilu kolorystycznym CMYK.
Jeśli Państwa projekt uwzględnia intensywne czarne tło, prosimy o zastosowanie składowej C: 30%, M: 30%, Y: 30%, K: 100%
Jeśli tekst ma być czarny to tekst powinien mieć składową C: 30%, M: 30%, Y: 30%, K: 100%
Projekty najlepiej przygotowywać pracując z odpowiednio skalibrowanym monitorem, w innym przypadku można się spodziewać że wydrukowana praca może się delikatnie różnić kolorystycznie od tego co widzimy na ekranie monitora ( jest to zależne od odmiennych ustawień kolorystycznych zależnych od producenta sprzętu), dobrym pomysłem jest zlecenie próbnego wydruku przed finalnym drukiem.
Układ
format netto arkusza określa rozmiar docelowy wydruku, np. dla wizytówek jest to 50mm x 90mm, dla papieru firmowego 210mm x 297mm, dla wydruku A2 420mm x 594mm, itd.format brutto arkusza to format przed wycięciem wydruku do żądanego wymiaru. Na format brutto składa się: format (formaty) netto, dołączone spady, znaczniki cięcia, pasery drukarskie, skala densytometryczna.
Spad i linie cięcia
Rozpoczynając pracę nad projektem należy też pamiętać po spadzie, liniach cięcia i zadbaniu o odpowiednie rozmieszczenie obiektów względem lini cięcia.Wypuszczenie obiektów poza linię cięcia (na spad) daje gwarancję, że na wydruku, po przycięciu arkuszy, elementy grafiki które mają przylegać do samej krawędzi kartki faktycznie będą dochodziły do samej krawędzi strony (nie wystąpi np biała linia niezadrukowanego obszaru pomiędzy grafiką a krawędzią).
W przypadku, gdy w dokumencie występuje grafika, która kończy się równo z krawędzią wydruku (czyli na tzw. spad), należy bezwzględnie dodać do żądanego formatu 2 mm spadu do każdego boku, przy krawędzi którego taka grafika ma się znajdować.
Następnie należy tak ustawić grafikę, by kończyła się z krawędzią spadu a nie krawędzią formatu netto.
Wszystkie elementy tektowe i graficzne, które nie stanowią tła, które nie mają zostać ucięte należy umieścić w odległości minimum 3 mm od lini cięcia. Przykład: wizytówka : Finalny wymiar 90x50mm (netto) , wymiar ze spadem 94×54 mm (brutto)

Teksty
Teksty oraz ważne grafiki, zdjęcia, logotypy oraz wszelkie elementy, które nie stanowią tła projektu i nie mają zostać obcięte należy umieszczać w odległości 3mm od krawędzi rozmiaru finalnego (netto) pracy.Jeśli tekst ma być czarny to tekst powinien mieć składową C: 30%, M: 30%, Y: 30%, K: 100%
Minimalny rozmiar tekstu to 5pkt. Poniżej tej wartości szczególnie przy tekstach złożonych z CMYK może występować efekt braku pasowania poszczególnych kolorów. Co to znaczy? Poszczególne kolory CMYK podczas druku nie nakładają idealnie równo przez co może występować tzw „świecenie” co w praktyce oznacza efekt rozmycia (braku ostrości).
Jeśli potrzebują Państwo pomocy, udostępniamy także makiety które pomogą Państwu w projektowaniu.